Katamaran B870- Start projektu

Właśnie rozpoczeliśmy całkowicie nowy projekt dla uniwersytetu Gdańskiego, będzie to katamaran o długości 49 metrów oraz 14 metrów szerokości. Jednostka ta na pokład zabierze do 20 naukowców i osób załogi. Jednostkę napędzać będą 4 generatory o całkowitej mocy 1300kW, które pozwolę napędzić dwa silniki główne Volvo penta D16MG oraz dwa pędniki azymutalne dziobowe.

Prędkość ekonomiczna Katamaranu Oceanograf to 10 węzłów zaś maksymalna to 12 węzłów. Zasięg jednostki przy prędkości ekonomicznej  to 2500 mil morskich, a autonomiczność wynosi 21 dni. Katamaran będzie wyposażony w system stabilizacji pozycji, który to pozwoli na utrzymanie pozycji statku przy stanie morza i wiatru do 4 w skali buforta. 

Katamaran Oceangraf będzie wykorzystywany przez Uniwersytet Gdański jako jednostka badawczo naukowa, rejon operowania to morze bałtyckie. Badania naukowe będą prowadzone w zakresie badania dna morza, geologi, biologi, pomiarów oraz badania flowery i fauny. Katamaran będzie posiadał sale seminaryjną gdzie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne dla studentów.